UNI/FH - Pflicht-Praktikum - Entdecken Sie die Welt der internationalen Logistik

Angajator:
LKW WALTER
Loc de muncă:
Kufstein
Timp de lucru:
Praktikum
Salariu anual:

Das 1924 gegründete Unternehmen LKW WALTER zählt zu den ganz Großen im europäischen Komplettladungs-Verkehr und zu den Top-50-Unternehmen in Österreich. Wir konzentrieren uns auf die Organisation von Komplettladungs-Transporten in ganz Europa sowie von und nach Russland, Zentralasien, dem Nahen Osten und Nordafrika. Seit 1984 leistet LKW WALTER Pionierarbeit bei der Entwicklung Kombinierter Verkehre Schiene/Straße bzw. Short Sea Shipping. Die WALTER GROUP ist einer der erfolgreichsten österreichischen Privatkonzerne.

Seit vielen Jahren arbeitet die WALTER GROUP eng mit ausgewählten Universitäten und Fachhochschulen zusammen. Studierende international ausgerichteter Studiengänge haben die Chance ihr mehrmonatiges Berufspraktikum an einem unserer beiden Standorte zu absolvieren.

Transportmanagement – Marketing – Sales – … für welchen Bereich Sie sich auch interessieren, bei der WALTER GROUP schauen Praktikant/-innen nicht nur zu, sondern werden voll in das Tagesgeschäft eingebunden. Wir erwarten, dass unsere Praktikanten mitdenken, mitarbeiten und mitgestalten und bieten optimale Bedingungen um den persönlichen und beruflichen Horizont zu erweitern.

Ihre Aufgaben

  • Einschulung und Begleitung durch erfahrene Coaches
  • Auftragsannahme, Koordination und Organisation von Transporten sowie Kontrolle der Auftragsabwicklung
  • Kommunikation mit unseren internationalen Geschäftspartnern
  • Mitarbeit bei der Kalkulation und Verhandlung von Preisen und Konditionen

Ihre Perspektiven

  • Übernahme passender Aufgaben und Verantwortungen entsprechend dem persönlichen Fortschritt
  • Modernes Arbeitsumfeld und zahlreiche Social Benefits

Ein erfolgreich verlaufenes Praktikum ist der beste Einstieg für eine spätere langfristige Mitarbeit in der WALTER GROUP.

Ihr Profil

  • wirtschaftlich oder sprachlich ausgerichtetes Studium (UNI oder Fachhochschule)
  • Spezialisierung auf International Business, Management, Außenhandel, Logistik, Marketing, Tourismus oder vergleichbare Fachgebiete
  • Neben sehr gutem Englisch sind Kenntnisse weiterer europäischer Sprachen von Vorteil

Praktikumsgehälter ab € 2.200,-- brutto pro Monat - je nach Qualifikation, Ausbildung und Dauer

Alle Menschen sind uns herzlich willkommen, unabhängig von beispielsweise: Herkunft, Beeinträchtigung, Geschlecht, Orientierung.

Ihr Arbeitsplatz ist in Kufstein (Tirol). Gerne unterstützen wir Sie bei der Wohnungssuche.

Gestalten Sie mit uns die Zukunft der WALTER GROUP und bewerben Sie sich online!

Cu un clic ajungeți la noi!

Vă sprijinim pas cu pas în cadrul procesului de aplicare. La final, puteți verifica și corecta datele introduse.

  • Cele mai bune programe de formare profesională

    Cele mai bune programe de formare profesională

  • Pozițiile de conducere sunt ocupate de angajați provenind din rândurile companiei noastre

    Pozițiile de conducere sunt ocupate de angajați provenind din rândurile companiei noastre

  • Prime de performanță atrăgătoare

    Prime de performanță atrăgătoare

  • 5 săptămâni de concediu<br>+ 1 săptămână

    Flexibilitate în toate direcțiile

  • Masa de prânz la cantina propriei firme

    Masa de prânz la cantina propriei firme

  • Evenimente

    Evenimente

Aveți întrebări sau preferați o discuție personală?

Întrebări frecvente şi răspunsuri

Foarte bune! Pentru că la WALTER GROUP aveți toate șansele dacă vă aflați la început de carieră. Dacă aveți studii în domeniul economic, lingvistic sau chiar tehnic, veți fi imediat primit cu brațele deschise la noi. Fără cunoștințe în domeniu, dar pe care le veți deprinde în cadrul unui program intensiv de trainee pe care noi în numim „Train the Winner”.

Alături de un trainer personal, vă veți dezvolta competențele tehnice și sociale, câștigând astfel experiență în vederea sarcinilor viitoare. Dat fiind faptul că și LKW WALTER crește în mod constant și durabil, există mereu noi șanse de carieră.
De regulă, experiența prealabilă sau cunoștințele în domeniu nu sunt necesare pentru a pătrunde în activitatea operațională a companiei noastre, deoarece avem programul nostru propriu de trainee „Train the Winner”, în cadrul căruia formăm angajații noi atât din punct de vedere teoretic, cât și practic. Cu toate acestea, există anumite domenii unde apreciem cu adevărat experiența relevantă și cunoștințele prealabile. De exemplu în domeniul IT, în departamentul juridic sau în vânzări, unde putem oferi profesioniștilor (tineri) șanse atractive în carieră. Sfatul nostru: aruncați o privire asupra locurilor de muncă disponibile.
Meseriile clasice de gestionar în domeniul transporturilor sau secretar / angajat de birou nu se pot învăța în compania noastră.

Pe pagina noastră locuri de muncă disponibile, fiecare dintre anunțurile de angajare conține un link către formularul de aplicație online. Vă rugăm să îl completați și să îl trimiteți alături de documentele necesare aplicației. După aceea veți primi imediat un e-mail, prin care vi se va confirma primirea aplicației. Apoi, în decurs de cel mult 14 zile veți primiți o înștiințare privind rezultatul aplicației dumneavoastră. Dacă rezultatul pozitiv, aceștia sunt pașii următori:

  1. Prima discuție introductivă prin telefon sau pe Skype.
  2. O discuție personală cu o persoană responsabilă pentru recrutarea personalului.
  3. Pentru pozițiile speciale este posibil să aibă loc un al doilea interviu cu șeful de departament.

Veți fi informat pe e-mail sau telefonic cu privire la rezultatul aplicației dumneavoastră. Managerul nostru responsabil cu aplicațiile vă stă cu plăcere la dispoziție pentru orice informații legate de statusul aplicației dumneavoastră.

Un angajator excelent vă urează bun venit!

Great Place to work
Best Recruiters
trend.
trendence
TOP COMPANY
OPEN COMPANY
Contact